המועצה המרכזית של גבאי בתי כנסת וראשי קהילות

המועצה המרכזית של גבאי בתי כנסת וראשי קהילות
  
כשלוש מאות גבאי בתי כנסת וראשי קהילות ובתי מדרש קהילתיים התכנסו בבית הכנסת המרכזי ישורון בירושלים והחליטו לכונן את מועצת גבאי בתי הכנסת וראשי הקהילות שתייצג נאמנה בפני הרשויות המוניציפליות והממלכתיות את בתי הכנסת וציבור המתפללים במדינת ישראל.

 

דברי פתיחה – מאת אליעזר שפר

אני מתכבד לפתוח את כנס היסוד לכינון המועצה המרכזית של גבאי בתי הכנסת וראשי קהילות, כאן בבית הכנסת המרכזי ישורון בירושלים עיר הקודש שחוברה לה יחדיו בסימן שלושת הציוויים בפרשת השבוע פרשת תרומה, שבה נאמר:

  • ויקחו לי תרומה מאת כל איש אשר ידבנו לבו
  • ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם
  • ופניהם איש אל אחיו אל הכפורת יהיו פני הכרובים

אתם הגבאים וראשי הקהל וכל העושים עמכם במלאכת הקודש, מייצגים נאמנה את הטוב והמיטב של הציוויים הללו.

אשר ידבנו לבו

במדינת ישראל קיימים כיום למעלה מעשרת אלפים בתי כנסת שבהם מתפללים בקביעות כמיליון וחצי אנשים מדי יום ביומו ובהם מכהנים כ-30,000 גבאים, ראשי קהילות וחברי עמותות וועדים, כולם כאחד בהתנדבות ובמסירות בבחינת כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ.

ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם

רבים מבתי הכנסת שהם בבחינת מקדש מעט מהווים גם בתי מדרש שבהם המתפללים קובעים עתים לתורה ולדעת מומחים וחוקרים עוד לא היתה מציאות כזו בכמות של המתפללים בבתי הכנסת ובאיכות של לומדי תורה בעם ישראל.

בכינון מועצת גבאי בתי כנסת וראשי קהילות, אנו שואפים יחד עמכם להקים, לקיים, לפתח ולטפח את שיעורי התורה בבתי הכנסת לכל הגילאים ובכל הרמות ועל כך תשמעו בכנס היום ראשי פרקים של רעיונות והצעות ובכנסים הבאים עלינו לטובה כאשר בכוונתנו בע"ה לקיים בחול המועד סוכות תשע"ו את הכנס העולמי של הקובעים עתים לתורה במעמד זכר למצוות הַקְהֵל לאחר שנת השמיטה.

ופניהם איש אל אחיו

אין כמו גבאי בתי כנסת הנדרשים מדי יום ביומו לנהוג ברגישות כלפי כל אחד מהמתפללים בימות שמחה ולהבדיל בזמן אבלות. אבל לעתים גם כדי לשמור על צביונו ההלכתי והייחודי של בית הכנסת ואין כמו הגבאים שפניהם מכוונת לכל אחד ואל הציבור כולו יחדיו, בבחינת: וּפְנֵיהֶם אִישׁ אֶל אָחִיו.

יחד עם זאת, אנו שואפים לפתוח את שערי התפילה ואת בתי הכנסת לכל יהודי ולכל משפחה יהודית, שרוצים להתפלל, לקיים שמחה או להבדיל  ימי זיכרון. ועל כן אנו רואים בגבאים את המובילים והמנהיגים של פתיחת שערי בתי הכנסת לכלל ישראל ולא רק למתפללים הקבועים בלבד

אני מודה למכובדינו הדגולים: כבוד הראשל"צ הרה"ג הרב שלמה משה עמאר שליט"א – הרב הראשי לירושלים וכבוד הרה"ג הרב אריה שטרן שליט"א – המכבדים אותנו בהשתתפותם הנכבדה ובדבריהם החשובים ומודה לסגן השר לשירותי דת ח"כ הרב אלי בן דהן עבור חסותו ותמיכתו הציבורית במועצת גבאי בתי הכנסת וראשי הקהילות.

* * *

הכנס נפתח בדברי ברכה של הרב אריה שטרן – רבה הראשי של ירושלים – שעמד בדבריו על החשיבות של פתיחת שערי התפילה ובתי הכנסת לכלל ישראל.

אליעזר שפר – יו"ר איחוד בתי הכנסת והקהילות – הציג את מסמך העקרונות, המטרות והיעדים של המועצה וציין כי במדינת ישראל ישנם כיום למעלה מעשרת אלפים בתי כנסת בנוסח כל עדות ישראל, שבהם מתפללים מדי יום ביומו כמיליון וחצי אנשים מכל הגילאים ובהם משמשים בקודש כשלושים אלף גבאים, ראשי קהילות וחברי עמותות העוסקים בצרכי ציבור באמונה, כולם כאחד בהתנדבות ומועצת הגבאים שהוקמה תהווה הבימה הציבורית, המרכזית והייצוגית של הגבאים וקהילותיהם.

הרב יוסף כרמל – ראש מכון ארץ חמדה, הרב אביחי קצין  - ראש בית המדרש הקהילתי "ראשית" והרב בן ציון אלגאזי – ראש מכון "צורבא מרבנן" – הציגו בדבריהם רעיונות והצעות אופרטיביות לפיתוחם של בתי הכנסת כבתי מדרש קהילתיים והדגימו את דבריהם בתוכניות ובערכות של לימוד תורה עבור לומדי התורה ומלמדיה בבתי הכנסת. ניצב משנה גדעון לנגמן הגיש למועצה רעיונות והצעות לאבטחת בתי הכנסת ושלום המתפללים.

עיטורים לגבאים היקירים

ראש הטקס להענקת עיטורי יקירים מר דוד בן נאה הקריא את נימוקי הוועדה הציבורית המשותפת עם המשרד לשירותי דת שבחרה את עשרת הגבאים המצטיינים בתרומתם המיוחדת והייחודית למען בתי הכנסת, ציבור המתפללים, קליטתם הקהילתית של העולים החדשים ומעשי חסד לכלל החברה בישראל והזמין את היקירים לקבל את העיטורים.

ד"ר יעקב הדני קיבל את פניו של הראשל"צ הרה"ג הרב שלמה משה עמאר שליט"א – הרב הראשי לירושלים – שהיה אורח הכבוד של מעמד עיטורי היקירים.

בתמונה מימין לשמאל: מר דוד בן נאה, מר אליעזר שפר, כבוד הראשל"צ הרב שלמה משה עמאר שליט"א,

מר שלמה תנעמי – יו"ר חבר המועצות הדתיות, הרב אברהם בן נון, הרב יוסף טולידאנו – רבה של גבעת זאב

וד"ר יעקב הדני

ואלה שמות הגבאים היקירים שהוגשו להם עיטורים, מלווים על ידי מר יצחק בן ארי

האזינו לדברי הגבאים מקבלי עיטורי היקירים בקישור הבא: http://www.iba.org.il/program.aspx?scode=1722299

בהרצאתו המלומדת והמאלפת של הראשון לציון הרה"ג הרב שלמה משה עמאר שליט"א – הרב הראשי לירושלים – עמד על החשיבות הרבה של קירוב לבבות בדרכי נועם ושיבח את גבאי בתי הכנסת העוסקים בצרכי ציבור באמונה והמליץ בפניהם להזמין את תושבי הסביבה לבתי הכנסת, לקבל אותם בסבר פנים יפות ולסייע להם בהתמצאות בסידור התפילה והביע את הוקרתו המיוחדת לגבאי בתי הכנסת בקיבוץ אפיקים ובקיבוץ גבעת השלושה שהוענקו להם עיטורי יקירים.

מדבריו של ח"כ הרב אלי בן דהן – סגן השר לשירותי דת – שבחסותו התקיים כנס היסוד לכינון המועצה המרכזי של גבאי בתי הכנסת וראשי קהילות בשידור חי:

 "לגבאים המצטיינים במדינת ישראל, צר לי שבגלל ההלוויה של השר אורי אורבך ז"ל אינני יכול להשתתף באופן אישי בכנס החשוב,  אבל בתפקידי  כסגן השר לשירותי דת, אני מעריך מאוד מאוד את עבודת הקודש שלכם בהתנדבות, ובזכותכם מתקיימות תפילות ב- 11,000 בתי כנסת בכל רחבי הארץ יומם ולילה ומתקיימים בהם שיעורים ופעילויות רבות. אני מאחל לכם שתמשיכו בעבודת הקודש שלכם. עלו והצליחו".

את הכנס הנעימה בשירה ובפיוטי תפילה מקהלת "זמרתיה" בניצוח של ד"ר אורי אהרון.

 

כנס היסוד לכינון המועצה הארצית של גבאי בתי כנסת וראשי קהילות

* * *

כ"ה באדר תשע"ה (16.3.2015)

הושלמו החתימות של עיטורי היקירים

בימים אלה הושלמו חתימותיהם של אישי ונכבדי הציבור על תעודות עיטורי היקירים שהוענקו בכנס היסוד לכינון מועצת גבאי בתי הכנסת וראשי הקהילות שהתקיים בבית הכנסת המרכזי "ישורון" בירושלים.

מפאת השתתפותם בהלווייתו של השר אורי אורבך ז"ל נדחתה חתימתם.