היכל רפאל - בית הכנסת לעדת הספרדים בזכרון יעקב

היכל רפאל - בית הכנסת לעדת הספרדים בזכרון יעקב

בית הכנסת הספרדי הראשון בזכרון יעקב היה ממוקם בפינת הרחובות הרצל – הנשיא בצריף עץ ישן .
המושבה היתה קטנה וזה היה בית הכנסת הספרדי היחיד ובו התפללו המשפחות הספרדיות המעטות יחסית במושבה: משפחות שבבו, כהן יעקב, כהן רפאל, דהן שלמה ובניו, מזרחי אליהו ואחיו, מזרחי בלפור, אבן צור, ענבי,דורזיה, קציר, אשכנזי, שמש, חדור, טחן, אילוז, ביטון, ראובן, רוסו, פרץ, גבסו ויסלחו אלה ששמם לא הוזכר שלא בכוונה.
ברבות השנים הצריף ששימש כבית הכנסת מט לנפול והיה הכרח להרסו וכמובן לבנות אחר במקומו.
לאחר משא ומתן ארוך ומייגע בין המועצה המקומית לבין הגבאים הראשיים ר' אליהו מזרחי ור' רפאל ממן ז"ל, שהתעקשו שבית הכנסת החדש יהיה ברחוב הראשי בו גם נמצא בית הכנסת "אוהל יעקב" האשכנזי והמועצה המקומית שהתנגדה לכך הקציעה לבסוף את המגרש עליו היה המבנה הישן של "טיפת חלב" לבניית בית הכנסת החדש.
גבאי בית הכנסת יעקב מזרחי, שמעון ענבי, אשר אבן צור ז"ל יוסף (יוספיקו) כהן ויבלח"א יהונתן דהן, בהנהגתם של הגבאים הראשיים אליהו מזרחי ורפאל ממן ז"ל נרתמו למלאכת הקודש והחלו באיסוף תרומות במושבה למטרת הקמת בית הכנסת החדש. כאן המקום לציין שכולם תרמו איש כמתנת ידו: כל העדות, ספרדים, תימנים ואשכנזים. לכולם יש להם חלק במצוות הקמת בית הכנסת לעדת הספרדים וכולם יבואו על הברכה. אי אפשר שלא לציין את משפחת רבקה ודוב לייטנר שתרמו מגרש בנייה בן דונם אחד למטרה נעלה זו. נערכה הגרלה על הזכייה במגרש (פעמיים) וההכנסות ממכירת כרטיסי ההגרלה (שהיו לא מבוטלות) תרמו רבות להקמת בית הכנסת. בנוסף להתרמה בזכרון יעקב פנו למוסדות ותורמים בארץ ובחו"ל ובסופו של דבר נאסף כל הכסף למטרה הקדושה.

בתאריך 20.3.1957 היה טכס הנחת אבן הפינה בנוכחות קהל רב, החלה הבניה וביום א' דחנוכה כ"ה בכסלו תשי"ט התקיים טכס חנוכת בית הכנסת החדש במעמד הרב הראשי לישראל נסים יצחק זצוק"ל, רבה של זכרון יעקב הרב יקותיאל עזריאלי זצוק"ל, מנהל משרד הדתות, חברי כנסת ואישי ציבור מזכרון יעקב ומחוצה לה וכל תושבי המושבה.
בית הכנסת המפואר עם ארון הקודש המכיל 7 ספרי תורה רובם עתיקים מאוד, עם התאורה והנברשות המאירות באור יקרות, עזרת הנשים היפה, תיבת החזן המהודרת, והריהוט היפה והנוח, החל למלא את ייעודו ולהיות בעה"ר שוקק מתפללים ובאה המנוחה ליגע ורגשות גאווה לכל עדת הספרדים בזכרון יעקב.
ר' רפאל ממן ז"ל כיהן בקודש כחזן, בעל קורא (בתורה), בעל תוקע (בשופר)מומחה ביותר ולמעשה היה גם שמש בית הכנסת שמר על ניקיונו ודאג לכל פרט וטיפל "ביצירה" שלו כאם המטפלת בבנה. כך המשיך ועשה בכל ימות השנה בחול, בשבת ובמועד עד יום פטירתו. בשבת ו' מרחשוון תשמ"ג 23.10.1982 בבית הכנסת. כל מתפללי בית הכנסת הוכו בתדהמה וכאות הוקרה על מפעלו הגדול החליטו לקרא את בית הכנסת על שמו.

כיום מתנוסס על חזית בית הכנסת שלט "בית הכנסת לעדת הספרדים בזכרון יעקב היכל רפאל" והוא הומה מתפללים ובחגים אף צר מלהכיל את כל הבאים בשעריו למרות שמאז הקמתו נבנו ב"ה במושבה ושכונותיה עוד כארבעים בתי כנסת שבחלקם הגדול בתי כנסת ספרדים.